Desáté království - Rozbor částí VIII.

3. května 2006 v 15:06 | pompostar
DESÁTÉ KRÁLOVSTVÍ
Část pátá (první polovina)
U Dračí hory na sebe natrefili Lovec a trollové. Lovec jim navrhuje, aby za účelem chycení Prince a jeho druhů spojili své síly, trollové souhlasí.

Tony s Veronikou se vzdalují od Sněhurčina vodopádu; Veronika je v krizi. Vždy si namlouvala, že ji odchod matky, která ji opustila, když jí bylo sedm let, už dávno přebolel, ale teď zjišťuje, že opak je pravdou a je jí do pláče. Přemítá, co se asi mohlo stát, jak a proč se její milovaná maminka přeměnila ve Zlou královnu. Zatímco ona i Tony ve svém trápení nehledí nalevo napravo, napadnou je trollové a po krátké honičce všechny tři včetně Prince omráčí růžovým prachem.

Na zámku prince Václava jeden z jeho dvořanů rozpoznal, že s jeho budoucím vladařem není něco v pořádku. Zná jej totiž už odmalička, a když na psa-prince uhodí, ten mu přizná pravdu. Královna ale starého muže zavraždí dřív, než o tom stihne někoho zpravit.

Veronika, probuzená z omámení, zjistí, že má na rukou kovová pouta a řetězem je připoutána k rovněž svázanému otci. Oba leží na voze, který se s nimi kodrcá ve směru princův zámek. Lovec sedí naproti nim, podřimuje, ale v ruce pevně třímá provaz, na němž má uvázaného Prince. Veronika s Tonym využijí Lovcova spánku a skulí se z vozu, prince Václava však zachránit nemohou.

Otec a dcera se vydávají do zámku po svých a brzy narazí na rozcestí. Obě šipky na ukazateli nesou nápis ´Zámek prince Václava´, ale zatímco cesta napravo je dlouhá 39 mil, cesta nalevo měří jen 13 mil. Na Veroničin popud se vydají tou kratší, která směřuje do temného, bažinatého lesíka.

V bažině potkají tři malinkaté nezbedné elfí dívenky, které jim radí, jak přežít uprostřed bažiny - nesmí pít zdejší vodu, jíst houby a hlavně za nic na světě nesmí usnout. Když vidí, že jsou k sobě stále připoutáni, nabídnou se jim, že je rozdělí. Tony a Veronika rádi souhlasí, ale děvčátka jim jejich přání splní doslova. S pomocí kouzla je nejen zbaví pout, ale každého z nich přenesou na opačný konec bažiny.

Veronika se ocitne u staré chatrče, v níž by měla bydlet zlá čarodějnice. Najde tu však jen starého známého jednookého trpaslíka Žaluda, který se zde po útěku z věznice skrývá před spravedlností. Ten ji informuje, že čarodějnice je tatáž žena, která byla dříve macechou Sněhurky a v této chatrči strávila po Sněhurčině vítězství zbytek svého života. Její mrtvé tělo teď odpočívá dole ve sklepě.

Veronika vleze do sklepa - je to stejné místo, které jsme už jednou navštívili se Zlou královnou - a zde má vidění. Spatří dávnou minulost: jak její matka, šílená žalem, před čtrnácti lety vyběhla uprostřed noci do Central Parku, tam se jí zjevila zlá čarodějnice, přenesla ji do své chýše a s vědomím blížící se vlastní smrti z ní učinila svou nástupkyni. Veronika čarodějnici sebere z ruky starou, jedem napuštěnou, sponu do vlasů, jíž se tato zlá žena kdysi neúspěšně snažila otrávit Sněhurku, a vydá se hledat svého otce.

Narazí na něj na paloučku, kde objevil pánev s vajíčky a právě chystá omeletu. Mluvící houby se ho snaží přesvědčit, aby je ochutnal nebo se napil vody z bažiny, ale Tony je po varování malých elfek ve střehu a úspěšně jim odolává. Po radostném shledání se s Veronikou pustí do jídla.

Zakrátko už oba v dosti povzneseném stavu, podobném alkoholovému či drogovému opojení, popíjejí vodu z bažiny a Veronika si libuje, jakou mají houby vynikající chuť. Nesmírně unaveni ona i Tony ulehají do trávy a hnedle usnou.

Místo poklidného spánku je však trápí surrealistické noční můry - Veronice se zdá, že je zase malá holčička a v postýlce čeká na maminku, Tony je ve svém snu králem a na létajícím trůnu poletuje po lese. Ani jeden z nich netuší, že zatímco tvrdě spí, ze země se pomalu vynořují silné zelené šlahouny, zvolna začínají víc a víc obtáčet jejich těla a pohlcovat je.

Jejich sny začínají být čím dál šílenější a uprostřed zmatených vizí náhle zahlédneme obraz, který sem očividně nepatří - temnou siluetu mužské postavy, běžící po široké lesní cestě. Sedmiletá Veronika se probudí ve své postýlce a křičí strachy, protože nejasně cítí, že jí hrozí nebezpečí. Matka ji ale uklidňuje a vypráví jí pro děti značně nevhodnou pohádku o děvčátku, které neposlechlo maminku, šlo do lesa, tam je sežral vlk - a všichni ostatní žili šťastně a spokojeně až do smrti. Tony začíná mít strach, protože je všude kolem najednou strašná tma.

Dospělá Veronika se zakusuje do otráveného jablka. Sněhurka křičí, aby se vzbudila, jinak je vše ztraceno, a opět vidíme mužskou postavu, utíkající lesem. Už je blíž, a tak poznáváme, že je to Vlk, spěchající na pomoc své velké lásce. Právě, když ve snu Veronika bezvládně padne na zem, otrávena jablkem, doběhne náš hrdina na palouček, přeskočí padlý kmen, vrhá se k Veronice, vyprošťuje ji a přivádí k vědomí. Pak to samé udělá s Tonym.

Veronika mu radostně padne kolem krku a Vlk ji k sobě pevně přivine. Ve tváři má tak dokonale šťastný výraz, až se každý z nás v duchu zastydí, že jej kdy vůbec mohl podezírat z toho, že by svůj slib vrátit se ke Zlé královně byť jen na jedinou milisekundu myslel vážně.

V příští chvíli Vlk s Veronikou, následováni Tonym, odcházejí z bažiny a drží se přitom za ruce. Veronika Vlka ráda vidí, už se obávala, že si její v zlosti vyřčená slova vzal k srdci a ona se s ním již nikdy nesetká. Vlk jí vysvětluje, že jen potřeboval nějaký čas na přemýšlení, a tak odešel z Hubičkova. Později ale znovu našel jejich stopu a vydal se za nimi. Vlk teď Veronice připadá nějaký jiný a i on přisvědčuje, že se změnil. Opravdu, je podezřele tichý a klidný, téměř ho nepoznáváme. Veronika se mu omlouvá za to, jak se k němu zle zachovala, a poprvé přiznává, že ho miluje. Vlk se šťastně usměje.

Trollové s Lovcem a jeho kořistí dorazí na princův zámek. Lovec předává Zlé královně prince Václava, spoutaného náhubkem. Královna se už nemůže dočkat, až se Václav stane svědkem jejího zvrhlého plánu - hodlá při princově korunovačním večírku, na nějž se sjedou panovníci ze všech devíti království, své hosty otrávit a získat tak vládu nad všemi královstvími.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama