Desáté království - Rozbor částí VI.

3. května 2006 v 15:02 | pompostar
DESÁTÉ KRÁLOVSTVÍ
Část čtvrtá (první polovina)
Suma, již prodejci požadují za zrcadlo, je nad možnosti našich přátel. Proto se rozhodnou zkusit poslední šanci - vyhrát nějaké peníze v blízkém kasinu. Rozdělí si mezi sebe zbylé mince a vydávají se zkusit štěstí. Na Prince, který se ve své psí podobě nemůže zúčastnit, zbude potupné žebrání - Veronika ho posadí ke vchodu do kasina a okolo krku mu uváže cedulku ´Pes, který nosí štěstí - rozdělte se o výhru v poměru 50 : 50´.

Tony se v kasinu okamžitě vrhne na karty a Vlk se shání po hře, v níž lze s minimální počáteční investicí vyhrát co nejvíce peněz. Krupiérka mu doporučí ruletu Honzy Králíka, s varováním, že šance vyhrát je 1 : 10.000, přičemž poslední šťastlivec vyhrál právě před chvílí. Vlk si maluje, jak vyhraje hlavní cenu a Veronika ho za to bude horoucně milovat, ale hned si uvědomí, že pokud získá peníze, Veronika si za ně koupí zrcadlo, vrátí se domů a on ji už nikdy neuvidí. Taková hrůza! Naštěstí svou první sázkou prohrává a radostně si zavýskne.

Falešný princ vyhrožuje královně sebevraždou - chce, aby ho okamžitě proměnila zpátky ve psa, jinak se oběsí. Královna ho ale hravě odkáže do patřičných mezí.

V královské radě Čtvrtého království to vře. Trollové postupují čím dál blíž a radní se rozhodují požádat o pomoc některé ze sousedních království, což by ale znamenalo, že by se princ Václav musel vzdát trůnu, království by bylo rozděleno a vládli by mu panovníci okolních království. Někteří radní s návrhem nesouhlasí, obzvláště lord Rupert je proti, protože by to znamenalo, že se nebude konat korunovační ceremonie, kterou několik let s vynaložením nemalého úsilí připravoval. Vypukne hádka.

Pes-princ se učí jezdit na koni, ale moc mu to nejde, protože se jako pes koní bojí. Jeho kůň se splaší a uteče s ním neznámo kam. Pro Zlou královnu je to poslední hřebík do pomyslné rakve. Po těch potížích s trollím králem ještě tohle! Nic se jí nedaří! Nechá se zrcadlem přenést do chatrče zlé čarodějnice, aby se s ní (tedy s její mumifikovanou mluvící mrtvolou) poradila, co dál. Ta jí napoví, že nejlepším lékem na všechno bývají stará dobrá, dávno osvědčená, otrávená jablka.

Vlk mezitím rozradostněně pozoruje, jak se jeho finanční zásoby povážlivě tenčí, aniž by vyhrál jedinou minci. Krupiérce se zdá být jeho veselost přinejmenším divná, ale Vlk je pro svou lásku ochoten obětovat i poslední stříbrňáček. Konverzuje s krupiérkou jen tak na půl ucha a pošilhává přitom po Veronice, která na druhém konci sálu rovněž prohrává, a tak si ani nevšimne, když se na ruletě náhle rozezní gong. Vlk vyhrál králičí jackpot ve výši deseti tisíc zlaťáků!

Než se stačí vzpamatovat ze šoku, je u něj Veronika, která právě prohrála svou poslední minci a chce vědět, jak je na tom on. Vlk jí ale výhru zapře a honem ji táhne pryč od rulety. Venku na balkónku, kam se odešli nadýchat čerstvého vzduchu, se v něm hne svědomí a snad by jí přece jen vše přiznal, ale vtom je ve vzduchu kouzlo, Veronika, která potřebuje utěšit, se k němu náhle přitulí a Vlk málem zapomene i jak se jmenuje. S radostí se chopí šance a zapracuje na tom, aby si ji zase o něco víc naklonil, ale než může dojít k vytouženému polibku, kouzlo pomine a Veronika se rozhodne, že je třeba se jít podívat, jak si vede její otec.

Tony už vyhrál v karetní hře menší obnos a pošilhává po stolku, kde se hraje o skutečně velké peníze. K Vlkovi se přitočí jeden ze zaměstnanců kasina, aby ho upozornil, že si má vyzvednout výhru a Vlk s ním honem odchází, aby si jeho přátelé ničeho nevšimli. U přepážky mu vyplatí pytlík plný bankovek. Stejnou sumu si odnáší i starý elf, předchozí výherce králičího jackpotu, který se předtím tak zajímal o kouzelné zrcadlo. Vlk se chce s výhrou někam vytratit, když ho přes zrcadlo v chodbě kontaktuje Zlá královna. Opět se mu pokouší domluvit, aby se přidal na její stranu a jeho společníkům vyhrožuje smrtí. Vlk honem mizí z dohledu.

Starý elf se svou výhrou křepce kráčí temnými uličkami městečka. Náhle narazí na Lovce, který má na jeho peníze viditelně zálusk a stařík mu jenom stojí v cestě. Lovec není zvyklý zanechávat svědky.

V dáli doznívá poslední výkřik zavražděného elfa, když vynervovaný Vlk vyběhne na ulici před kasino. Jako vždy, když je v psychické krizi, se dohaduje sám se sebou, co má udělat. Jeho druhé já mu navrhuje, aby dal Veronice vyhrané peníze. Koupí si zrcadlo, vrátí se domů a Zlá královna jí už nebude moci ublížit. Vlk by pak samozřejmě musel spáchat sebevraždu, protože bez předrahé Veroniky jeho život nemá žádnou cenu. Nakonec ale jeho druhé já přichází s dobrou radou - ať požádá Veroniku o ruku, dá jí peníze na koupi zrcadla a zbytek jeho milá dostane jako svatební dar. Vlk je nápadem svého alter ega nadšen, vděčně mu poděkuje a odkvačí do městečka, aby uprostřed noci zburcoval ze spaní majitele místní nejlepší restaurace, již si chce pronajmout, aby v ní své vyvolené nabídl sňatek.

Tonyho soupeři ve hře o velké prachy jeden po druhém odpadávají, zatímco on hravě vítězí. Brzy už bude mít pohromadě pěknou kopu peněz.

Zlá královna vypátrala, že falešný princ se nachází ve Čtverákových sadech - je hostem v domku jedné milé tamní farmářské rodiny. Chce se sejít s trollím králem nedaleko odsud, aby zabila dvě mouchy jednou ranou. Král trollů už s předstihem dorazil na místo, do jabloňového sadu, a se svými pobočníky si prohlíží okolí. Protože mají hlad, pustí se do jablk.

Je ráno, všechny obchody v městečku pomalu otvírají a Vlk se vrací z pochůzky, během níž zařídil vše potřebné pro svůj plán. Počítá si zbylé peníze - má pořád ještě dost na koupi zrcadla a ještě mu i něco zbude. Tu ho upoutá výloha místního klenotnictví. Zapomněl na prsten! Rychle vběhne dovnitř, majitel ho ale okázale přehlíží. Nejprve musí zkontrolovat zhruba dvě desítky kukaččích hodin, visících na stěnách krámku. Hodiny začnou jako na povel odkukávat, což majitel kvituje s uspokojením a už se chystá věnovat Vlkovi, když tu opožděně spustí poslední hodiny. Majitel je se stoickým klidem sundá ze zdi a mizí s nimi za dveřmi s nápisem SOUKROMÉ. Odtud se zakrátko ozve záhadný zvuk, jakoby tam někoho škrtil a posléze hlasitý výstřel. Když majitel vzápětí vyjde ze dveří, je vyděšenému Vlkovi jasné, že nezastřelil sebe, ale kukačku.

Vlk mu honem předestírá svůj úmysl - chce koupit snubní prsten, ale ne jen tak ledajaký. Prsten pro jeho Veroniku musí být opravdový unikát, skvost, jemuž na celém světě není rovno. Klenotník mu nejprve ukazuje několik dražších kousků, ale když vidí, jak je Vlk u vytržení, nabídne mu rovnou svůj majstrštyk - zpívající prsten se zárukou na věčné štěstí v lásce, jemuž ještě žádná dívka nedala košem. Vydřidušská cena - sedm tisíc zlaťáků - Vlka nejprve zaskočí, ale když už prsten jednou uviděl, je mu jasné, že ho Veronika musí dostat stůj co stůj. Když si po odchodu z obchůdku chce přepočítat zbylé peníze, s hrůzou zjistí, že za prsten utratil své poslední finance. Snad měl štěstí alespoň Tony!

Tony mezitím udolal všechny své soupeře, jen stará vrásčitá dáma v elegantních šatech se pořád ještě drží. Přes Veroničino varování vsadí vše co dosud vyhrál na poslední hru, ale tentokrát mu to nevyjde. Vlk, který se přiběhl podívat jak Tony dopadl, může jenom sledovat, kterak všechny peníze vyhrává stará dáma. Ta však k úžasu naší trojice náhle praví: "Tak dobře, jak jsme se domluvili, fifty - fifty, i když ty bys měl určitě raději suchar." Z pod stolu vyleze Princ s Veroničinou cedulkou okolo krku. Stará dáma mu dá polovinu výhry - pět tisíc zlaťáků, tedy právě dost na koupi zrcadla a všichni se co nejrychleji rozběhnou do aukční síně.

Doběhnou právě včas, aby mohli učinit svou nabídku, ale když už to vypadá, že zrcadlo přiklepnou jim, nabídne muž, skrývající se v rohu ve stínu, dokonce deset tisíc zlaťáků. Je to Lovec a s uspokojením si jde vyzvednout vydražený předmět, s nímž promptně zmizí. Tony a ostatní se mu marně pokoušejí pověsit na paty.

Na další předmět nabízený do dražby by měl být Tony jistě právem pyšný. Je to jeho vlastní dílo - zlaté trollí sousoší - a neprodává se zrovna lacino.

Zlá královna našla psa-prince v domě chudých farmářů, jak do sebe láduje plný talíř kostí. Ptá se hostitelů, co vše jim návštěvník prozradil, a malá holčička jí odvětí, že všechno, že je ve skutečnosti psem a ne princem. Zlá královna se mile usměje. To nebyla správná odpověď.

O chvíli později se setkává s trollím králem v jabloňovém sadu. Přišla s ním skoncovat. Král na ni povolá své vojáky, kteří promptně vyskočí z úkrytu, ale královna nemá strach. Všichni trollové totiž začnou za pár vteřin padat k zemi, svíjejíce se ve smrtelných křečích. Dozvíme se, že královna dorazila do sadu už mnohem dříve než oni a otrávila zde všechna jablka. Triumfálně sleduje, jak král Gruliš umírá. O pár okamžiků později se vrací ke svému kočáru na kraji sadu s malou dřevěnou bedničkou. Na otázku falešného prince, co je uvnitř, odpoví, že trollí hlava.

V Hubičkově Tony s Princem vysedávají v baru a utápí svůj žal v koktejlech. Z poschodí, kde jsou ubytováni v hostinských pokojích, přichází Vlk, vyšňořený ve zbrusu novém, a nepochybně velmi drahém, červeném obleku. Vyptává se, kde je Veronika a honem si ještě naposledy upravuje perfektní účes.

Princ Tonyho varuje, aby svou dceru nepouštěl s Vlkem do města - tohle je přece Hubičkov a nechat dívku v jeho romantických zákoutích samotnou s všeho schopným chlapem jako je on si koleduje o malér. Tonymu tím nasadí brouka do hlavy a rozhodne se, že Vlkovi promluví do duše. Vezme si ho stranou a chce vědět, zdali má s jeho dcerou počestné úmysly. Po kratičkém zaváhání Vlk popravdě přizná, že ne, jeho úmysly jsou totiž vlastně spíš nečestné (taktní vlčí formulace toho, že ji chce dostat do postele).

O další rozhovor s Tonym ale Vlk ztratí zájem, jakmile se na schodech objeví Veronika. Je smutná, unavená a nikam se jí s Vlkem nechce, ale kouzlo Hubičkova opět zapracuje a najednou není vůbec proti. Vlk ji radostně odvede k zamluvenému kočáru, v němž Veroniku omráčí záplava květin a sladkostí, jimiž je vnitřek vozu vystlaný. Vlk se tentokrát ve své bezmezné fantazii opravdu překonal - dokonce pro ni složil i píseň, kterou hned začnou hrát muzikanti na střeše kočáru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama