Desáté království - Rozbor částí V.

3. května 2006 v 15:00 | pompostar
DESÁTÉ KRÁLOVSTVÍ
Část třetí (druhá polovina)
Oba dva se vydají do Béé Baru, kde na rozpisu cen zahlédnou zapsané svoje zrcadlo - je hlavní cenou v soutěži o nejhezčí pastýřku a ovci. Sotva se pustí do jídla, vrazí dovnitř Vlk, bez králíka. Ačkoli ho opustili v horečkách, je teď očividně v dobré náladě a má hlad jako vlk - hned se vrhne na talíř s pečínkou. Na Veroničin dotaz kam se poděl králíček odpovídá dost vyhýbavě, což v ní vzbudí nepříjemné podezření. Pro ty z vás, kdo si toho nevšimli - Vlk má na sobě jinou košili než prve při poslední scénce s králíkem; původní béžovou vyměnil za jasně rudou. Pročpak asi?

Veronika s Tonym se vydají za soudcem, který má na starost udílení cen. Nepodaří se jim jej však přesvědčit o tom, že zrcadlo poprávu patří jim, ba naopak, Tony ho ještě urazí nabídnutím úplatku a tak musí odejít s nepořízenou.

Mezitím Vlk rozjařeně sleduje show, která se odehrává v baru - jódlující pasačky. Přitočí se k němu Soňa Pípová se svou sestřenicí a opět ho začnou svádět, což jim nedá velkou práci; ve svém nynějším stavu je Vlk ke všemu svolný a kontroluje se jen s obtížemi. Když se mezi ně vloží chlapi z vesnice s úmyslem dát mu pořádnou nakládačku za to, že si dovoluje na jejich děvčata, objeví se právě včas Veronika a se slovy, že Vlk je její muž a je právě nemocný, ho rychle vyvleče ven. Vlka její slova neobyčejně nadchnou - to, že o něm Veronika mluví jako o svém muži mu dělá opravdu dobře.

Venku v sadě je Vlk ve svém živlu. Pobíhá sem a tam plný energie, Veronika mu sotva stačí. Všechny jeho smysly se neobyčejně zbystřily a najednou cítí všechnu zvěř v dosahu několika kilometrů. Vyje na měsíc a vypráví Veronice, jak jej a jeho sourozence vodila matka pokaždé ven podívat se na úplněk, když byli ještě malá vlčata. Veronika rozhoduje, že by měl raději jít spát.

Přiopilý Tony se se zlatým Princem vypotácí z hospody a zpovzdálí sleduje podivný shluk lidí mířící do Pípovic stodoly. Zde se koná zasvěcení Soni Pípové, které bylo právě osmnáct a má se dozvědět, jak je to doopravdy s příslovečným štěstím rozvětvené rodiny Pípových. Její dědeček Vít Pípa jí sdělí, že on a jeho bratr převedli před desítkami let vodu kouzelného pramene z městské kašny k nim do stodoly a hned jí to také předvede - změní nehezkou ovci, s níž má zítra soutěžit o nejkrásnější pastýřku, na ovci-šampiónku se zlatým rounem. Tony tento výkon přímo hltá očima.

Vlk s Veronikou se vracejí do stáje. Vlk je pořád v euforii, dělá rozmáchlá gesta a přesvědčuje Veroniku, že je jejím jediným pravým životním partnerem. Když se však dívka snaží trochu zmírnit jeho nepřirozené nadšení, začne být na ni zlý. Dokonce do té míry, že se Veronika cítí ohrožena a vezme do ruky vidle na svou obranu. To Vlka ale rozdráždí ještě víc a vmete jí do tváře, že je stejná jako ostatní. Přesně tak to dělají všichni lidé, když spatří vlka - křičí, bodají ho, kopají a nakonec ho hodí do ohně. Dozvídáme se, že právě tak kdysi skončili oba Vlkovi rodiče. Vesničané je upálili. Než stačí situace eskalovat, vtrhne do stáje Tony, aby se pochlubil se svým objevem a Vlk, který si díky přerušení uvědomil co tropí, uteče.

Venku opět vede nervózní samomluvu. Vzteká se sám na sebe jakou vyvedl hloupost, pevně přesvědčen, že teď ho Veronika skutečně nenávidí, když poznala, co je doopravdy za zrůdu. Když se skloní ke žlabu s vodou, aby pěkně od plic vynadal svému obrazu, objeví se na hladině tvář Zlé královny. Ptá se, kdo jsou jeho společníci, a zármutkem zmatenému Vlkovi vyklouzne z úst věta: "Nic ti o ní neřeknu!", čímž nechtě prozradí, že jedním z nich je dívka. Královna se v něm snaží probudit jeho vlčí instinkty, nabádá ho, aby se poddal svému zvířecímu nutkání a Veroniku zardousil. Vlk ale raději uteče pryč, co nejdál od stavení, aby svůj vztek vybil jinde.

Ráno najdou Pípovi svůj kurník dočista vypleněný. Nepřežila ani slepička a je nasnadě, že je to Vlkovo dílo. Tonda probudí Veroniku - přivedl jí ukázat ovci, s níž bude dnes soutěžit o nejhezčí pastýřku a ovečku, aby získala hlavní cenu, jíž je kouzelné zrcadlo. Veronice se ovce nezdá být nic moc, spíš to vypadá, že co nevidět chcípne, ale Tony je optimista. Jde namočit ovci do kouzelného pramene v Pípovic stodole a Veronika si má zatím ze závěsů visících na šňůře ušít kostým.

Dřív než začne šít ale narazí na Vlka, který s kusem silného provazu v ruce postává v koutě za prádelní šňůrou. Vypadá jakoby se v noci přinejmenším pral a při troše námahy bychom na jeho košili jistě našli pár zatoulaných slepičích peříček. Ve tváři má nepřítomný, zdrcený výraz, takže Veroničina otázka, zda je mu dobře, není zcela na místě. Vlk si nepamatuje, co v noci udělal, ale je si jistý, že nic dobrého. Prosí Veroniku, aby ho svázala a jeho slova znějí velmi zoufale; je si vědom, že už své pudy nedokáže déle ovládat. Zatímco ho Veronika přivazuje k trámu, pobízí ji, aby pouta utáhla co nejpevněji a varuje, že ji jinak sežere.

Na náměstí je vše připraveno k soutěži o nejhezčí pastýřku a ovci a obě dvě soutěžící, Soňa Pípová a Marie Řepková, nejeví žádnou radost, když se objeví Veronika a připíše se na soutěžní listinu. Protože ale nemá ovci, musí se vrátit za Tonym, který z ovce-šeredky vykouzlil hezoučkou růžovou ovečku k nakousnutí. První dvě soutěžící mezitím zpívají povinnou ovčí písničku. Soňa Pípová se přitom sebejistě nakrucuje, přesvědčená, že výhru má předem v kapse. Poté, co Veronika zazpívá vymyšlenou ovčí píseň na rockovou melodii We Will Rock You, to ale dopadne nerozhodně - obě dostanou nejvyšší počet bodů a o konečné vítězce má rozhodnout další kolo, v němž má soutěžící za pomoci ovčáckého psa zahnat ovečku do ohrady. Veronika sice psa nemá, ale Tony má nápad.

Mezitím Vlk zažívá uvázán ve stodole u trámu pravá muka. Vidíme, jak mu krev doslovně vře v žilách a k tomu ho navíc Zlá královna z blízkého žlabu s vodou ďábelsky ponouká. Dochází u něj k přeměně, kterou už nedokáže ovlivnit, natož zastavit - prodlouží se mu špičáky a jeho oči dostanou nepřirozený, narudlý lesk. Teď opravdu vypadá víc jako zvíře než člověk. Napne svaly a provaz, jímž ho Veronika pracně svázala, praskne jako stébélko slámy. Vlk je volný.

Soňa Pípová soutěží jako první a po počátečních obtížích dorazí její ovečka do cíle v rekordně krátkém čase. Tony namočil zlatého Prince do kouzelného pramene, ale nejdřív se zdá, že jeho námaha neměla pražádný efekt. Najednou ale zlatý obal praskne a z Prince je zase normální, živý pes. Tony ho rychle instruuje co má udělat.

O kus dál na pastvině… S Vlkem to už pořádně lomcuje. Krade se křovím podél loučky a pokouší se jít všem případným pokušením z cesty, sbírajíc po kousíčcích poslední zbytky sebeovládání. Když však opodál zahlédne dvě hopkající pasačky, zdá se, že se snažil marně. Dostává hlad.

Veronika se na náměstí marně pokouší zoufalými povely uvést ovci do pohybu. Bez psa to prostě nejde a uběhly už skoro tři čtvrtiny času, který na tentýž úkol potřebovala Soňa. Náhle zezadu přiběhne Princ, hupne do ohrady a už žene růžovou ovci před sebou. Vypadá to, že má pro tuhle činnost vlohy - zvládne to v ještě šibeničnějším termínu než Sonin psík a Veronika vyhrává. Soňa tomu nemůže uvěřit. Začne se vztekat a vynadá každému, včetně dědečka, který jí sliboval snadnou výhru za pomoci kouzelné studny. Když se jí nepodaří přesvědčit soudce, aby nedával hlavní výhru cizince, zlostně odchází.

Když Soňa za vzteklého láteření prochází kolem pastviny, vidíme v popředí Vlka, který už pozbyl veškeré zábrany. Teď je v ohrožení každý, kdo mu přijde do cesty!

Veronika s Tonym si spokojeně odnášejí zrcadlo, když se ve vesnici objeví rozzuřený dav. Z výkřiků je patrné, že nějaký vlk zabil Soňu Pípovou a který že vlk to byl se zdá být celkem jasné. Několik lidí z davu totiž ve svém středu nešetrně postrkuje, či spíše vleče, kope a mlátí Vlka, který nechápe co se vlastně děje, jen se marně pokouší bránit a zoufale vykřikuje, že je nevinen. Není mu to však nic platné, je vsazen za mříže do klece na náměstí.

Tady ho po chvíli navštíví Veronika. Vlk ji hned přesvědčuje o své nevině, ale Veronika ho ujišťuje, že ji to ani za mák nezajímá. Přišla se totiž jenom rozloučit - ona a její otec mají zrcadlo a vracejí se domů. Vlkovu reakci zaručeně neočekávala: lítostivě se rozpláče. Veronika se mu, nebo spíše sama sobě, marně snaží vysvětlit, že jeho problémy nejsou její starost a ani jeho zoufalý pláč ji nemůže přimět změnit názor.

Očividně se však zmýlila, za chvíli se dostaví k otci a oznámí mu, že Vlkovi slíbila dělat advokátku a odchod domů se tedy odkládá naneurčito. V soudní budově potkají Vlka v nepříliš optimistické náladě - je si jist předpojatostí poroty. Jak se ukáže, oprávněně, tvoří ji totiž k Veroničinu úžasu ovce a berani.

Soudce se rovnou hotoví vyslovit rozsudek, ale Veronika ho rychle upozorní, že proces ještě ani nezačal. Její úvodní řeč však nevyzní příliš pozitivně, vše co řekne chápe soudce jako jasnou narážku na Vlkovu vinu. Ani s prvním svědkem, Vítem Pípou, který prohlašuje, že viděl Vlka krátce po vraždě prchat z místa činu, se jí nedaří. Přes snahu přesvědčit soudce o jeho krátkozrakosti starý Pípa prokáže, že vidí více než dobře. Druhá svědkyně, Sonina sestřenice, zase vyvede Vlka z rovnováhy a přiměje ho pronést několik značně neuvážených vět.

Pak si soudce podá Vlka v křížovém výslechu a je hotovo. Vlk stále nemá své reakce plně pod kontrolou, a tak jeho odpovědi spíše nahrávají obžalobě. Během výslechu je navíc usvědčen z vyplenění Pípovic kurníku, což nejprve srdnatě zapírá, ale posléze musí k Veroničině nepříjemnému překvapení pod tíhou důkazu (útržku z jeho košile nalezeném v kurníku) svou vinu přiznat. Teď už nikoho nepřesvědčí, že stejně jako slípky nesprovodil ze světa i Soňu, nepomůže ani Veroničin výrok o tom, že Vlk trpí postmenstruačním stresem.

Soudce přikáže porotě rozhodnout, ovce mají jít buďto do ohrádky s nápisem VINEN či NEVINEN. Ohrádka VINEN je ale plná žrádla, a tak je rozhodnuto raz dva. Vlka vyvlečou na náměstí, přivážou ke kůlu, pod nímž už jsou nahromaděné otýpky a chystají se zapálit hranici. Naštěstí je tu srdnatý Tony a šlechetný princ Václav s vynikajícím psím čichem, s jehož pomocí, zatímco se druzí věnovali procesu, hravě vyčmuchal stopu pravého vraha. Proto se nyní Tony mohl objevit na náměstí u skoro zapálené hranice i s důkazem - zakrváceným kabátem Víta Pípy, který zavraždil svou vnučku, neboť ze vzteku a pomsty zničila Pípovic kouzelnou studnu. Vesničané se na starého Pípu vrhají se zlobou a vraždou v očích.

Vlk je osvobozen a vrací se s Tonym a Veronikou do stáje. Jen co nebezpečí pominulo, je zase plný elánu. Jeho předchozí obtíže už vymizely a on si na příliš mnoho z doby, kdy byl pod vlivem své vlčí poloviny, nevzpomíná. Veselost ale všechny včetně něj rychle přejde, když ve stáji zjistí, že kouzelné zrcadlo, které Tony s Veronikou ukryli na vůz pod seno, mezitím zmizelo - selčin syn odjel s vozem prodat prasata na trh do sousedního města. Nezbývá jim, než se vydat v jeho stopách. Na náměstí u kašny si při odchodu nic nepřejí, což, jak se ukáže, byla chyba - ve studni je už zase plno kouzelné vody.

Princ a jeho společníci cestují na voze jednoho ze sedláků, který rovněž míří do sousedního města, a pro ukrácení dlouhé chvíle si čtou ve Vlkových knížkách. Veronika se dozvídá, že ´dělá věci hlavně pro druhé a štve ji to´, Tony s princem Václavem se přetahují o společnou knihu a Vlk je navýsost spokojen. Právě se dostal na poslední stranu své poslední knihy a je si jist, že teď už dokonale rozumí ženám. Proměnil se v nového člověka a určitě mu nebude činit žádné obtíže získat si lásku a přízeň své Veroniky. Radostně zahodí knihu s nápisem ´Jak se oženit s dívkou svých snů´do trávy.

O chvíli později toutéž cestou pomalu vykračuje Lovec s ovázanou nohou. Zahozenou knihu najde a ví, že je na správné stopě.

Naši hrdinové po dlouhé cestě dorazili do městečka Hubičkova. Zde se dle Vlkových slov všichni zamilovávají, což v jeho očích bezpochyby zvyšuje jeho šance. Dává hned na odiv svou galantnost, když pomáhá Veronice seskočit z vozu. Sedláka s prasečím povozem najdou ve chvilce, ale zrcadlo už nemá, prodal ho neznámému kupci a nemá ponětí, kde onoho muže hledat. Tony s Princem a Vlk s Veronikou se po dvojicích vydávají zrcadlo vypátrat.

Tony zanedlouho dorazí do aukční místnosti, kde objeví zrcadlo mezi starým harampádím. Stojí patnáct zlaťáků. Sice o něj jeví zájem jakýsi postarší elf, který soudí, že by se mohlo jednat o skutečnou starožitnost, ale Tony mu to, tedy alespoň si to myslí, hravě rozmluví.

Vlk zatím vezme hledání ze zcela jiného konce. Zamluví pro sebe a svou lásku kočár a nechá se s ní odvézt na romantickou vyjížďku na proslulý kopeček, kde podle učebnic ležela babička prince Václava, Sněhurka, po otravě jablkem ve skleněné rakvi, našel ji tam princ a polibkem ji probudil z věčného spánku. Teď je z místa jakýsi kopec milenců, atrakce, kde si lidé za úplatu mohou zahrát na Sněhurku a jejího prince. Vlk Veroniku přesvědčí, aby si lehla na lůžko pod baldachýnem předstírajíc Sněhurku, on sám hraje se zapůjčenou pláštěnkou pochopitelně prince. Plete ji hlavu slaďoučkými slovíčky, něžně se k ní vine a už už by mohlo dojít k polibku, kráska se zdá být i docela svolná, když se zcela nevhodně objeví její otec s výkřikem: "Našel jsem ho!!!"

Zklamanému Vlkovi nezbývá než se vydat za rodinkou do aukční síně. Ale co to?! Zrcadlo už není na svém místě! Zdá se, že někdo objevil jeho skutečnou hodnotu, protože se přesunulo z místnosti se starým harampádím rovnou do hlavního sálu. Zaměstnanci aukční síně kolem něj nadšeně poskakují. A nápis na něm už nezove - Staré zrcadlo, položka číslo 101. Teď je to Kouzelné zrcadlo, položka číslo 1. Stojí pět tisíc zlatých mincí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama