Desáté království - Rozbor částí I.

3. května 2006 v 14:51 | pompostar
DESÁTÉ KRÁLOVSTVÍ
Část první
Je 9:00 ráno a ve Sněhurčině pamětní věznici právě netrpělivě očekávají příjezd vzácné návštěvy. Je jí princ Václav Sněžinský, vnuk Sněhurky, který nedávno dosáhl zletilosti a chystá se co nevidět usednout na trůn Čtvrtého království. Právě cestuje kočárem do Fazolkova, aby si tam vyzvedl nový trůn vyrobený speciálně pro nastávající slavnostní korunovaci a ve vězení se hodlá jen krátce zastavit na pravidelnou každoroční návštěvu své macechy, Zlé královny. Ta si zde, v nejpřísněji střežené části věznice, odpykává doživotní trest za vraždu Václavových královských rodičů.

Ale co to? Zdá se, že správce věznice dnes nemá svůj den. Strážní padají jeden po druhém jako mouchy, zasaženi hroudami podivného růžového prachu. Ten přilétá jakoby odnikud, po záhadném útočníkovi není nikde ani stopy. Že by byl neviditelný?!

Dveře jedné z vězeňských kobek se samy od sebe otevírají a odhalí nám pohled na v rohu se krčící vystrašenou partičku tří trollů, kteří jsou zřejmě zhruba ve věku lidských teenagerů. Náš neznámý náhle pozbývá své neviditelnosti a poznáváme, že je to sám král všech trollů Gruliš, který si přišel ´vyzvednout´ své nezvedené potomky Mrmlu, Ouřeze a Fešuli z káznice. Trochu je zpucuje a už se chystá odejít, když odkudsi zaslechne tajemný ženský hlas, který jej volá k sobě a slibuje mu velkou odměnu za vysvobození. Král jde po hlase až do části věznice s nejpřísnější ostrahou, kde objeví v cele Zlou královnu a jejího psa, zlatého retrívra.

O nějakou chvíli později přijíždí princ Václav k vězení. Sice se mu na návštěvu moc nechce, ale povinnost je povinnost. To, že vchod do věznice je pootevřený mu je trochu podezřelé, avšak přesto vejde dovnitř. Zde rychle zpozoruje, že strážní jsou v bezvědomí a macecha volná. Ta se kupodivu zdá být docela potěšena tím, že ho vidí. Má pro něj dokonce překvapení - svého psa, o němž prohlašuje, že je kouzelný. Pes se rozběhne k Václavovi a když se opře tlapami o jeho ramena - světe div se - promění se ve Václava a Václav zase ve psa.

Teď je nám jasné, jaký byl královnin ďábelský plán: hodlá svého psa, který kouzlem získal lidskou (Václavovu) podobu, nechat korunovat místo pravého prince jako svoji nastrčenou figurku, aby mohla vládnout sama. Zatímco se s trollím králem dohaduje o výši odměny, jíž má být polovina Čtvrtého království, podaří se ale princi, teď už vlastně psovi, Václavovi zmizet po anglicku. Královna za ním posílá již zmíněné tři potomky trollího krále, aby ho našli a přivedli nazpět.

Královna netrpělivě očekává návrat trollů a protože si povšimla, že příliš neoplývají inteligencí, rozhodla se, že do honu na prince angažuje ještě dalšího účastníka. Její volba padne na jednoho z mnoha vězňů - je to půl vlk a půl člověk a jmenuje se prostě a krátce Vlk. Královna mu nabízí svobodu výměnou za jeho služby. Ví totiž, že tenhle chlapík má mnohé kvality, mezi něž patří zejména vynikající čich, s jehož pomocí hravě vypátrá Václavovu stopu. Vlk na její návrh ihned přistoupí a královna otevře jeho celu. Ještě než se ale vydá stíhat Václava, připomene mu, že nyní plně podléhá její moci a bude slepě plnit všechny její rozkazy. To, jak k němu promlouvá, zní skoro jako kdyby pronášela jakési temné zaklínadlo, ale ať už to zaklínadlo bylo nebo ne, později poznáme, že na Vlka nemělo zhola žádný účinek.

Václav mezitím prchá chodbami věznice a dostane se do sklepení, kde se mezi spoustou starého harampádí válí opřené o stěnu jedno podivné zrcadlo. Nezrcadlí jako každé normální zrcadlo předměty, které jsou před ním, ale namísto toho je skrze něj vidět silueta parku, na jehož pozadí se tyčí do výše obrovské mrakodrapy amerického města New Yorku. Protože se právě otevřely dveře a do sklepa vbíhá Vlk, Václav se dlouho nerozpakuje a proskočí kouzelným zrcadlem na druhou stranu.

Zde vběhne rovnou pod kola (respektive pod kolo) mladé a hezké dívky Veroniky Levé, která si po cestičce v parku zkracuje jízdu do práce v nedaleké restauraci, kde je zaměstnaná jako servírka. Po karambolu jsou oba mírně přiomráčeni, takže když se Veronika vzpamatuje, nejprve se obává o pejskovo zdraví. Nakonec, protože nemá žádnou psí známku a ani jinak nelze poznat komu patří, se rozhodne, že ho vezme s sebou do práce.

Po jejich odchodu se v parku objeví Vlk, který také prošel zrcadlem a hnedle běží po stopě. Za ním přistanou trollové, kteří nejdřív chvíli bádají, kde se to vlastně ocitli a nakonec se rozhodnou, že tohle místo zaberou pro sebe a pojmenují ho Desáté království. Najdou Veroničinu peněženku, která ji při nehodě vypadla a protože je v ní adresa, vědí, kde mají majitelku hledat.

V restauraci Veroničina kolegyně usoudí, že pes vypadá jako princ a tak jej pojmenují Princ. Aby neobtěžoval hosty, zavřou ho do komory s potravinami a jdou pracovat. Vlk dorazí do restaurace nedlouho po Veronice a je doslova unešen spoustou skvěle vonícího masa. Protože v jídle se jen stěží svede ovládat, hned se do něj dá a prince na chvíli pustí z hlavy. Ten zatím díky svému vylepšenému psímu čichu ucítí nebezpečí a začne hlasitě štěkat, aby na sebe Veroniku upozornil. Když ho dívka přijde okřiknout, najde na zemi rozprášený pytlík s moukou, v níž je napsáno slovo: NEBEZPEČÍ. Protože to vypadá více než divně, rozhodne se, že zmizet odsud není až zas tak špatný nápad, takže když se Vlk konečně odtrhne od jídla, najde komoru už prázdnou - Veronika i Princ utekli.

Doma čeká Veroniku překvapení - všichni obyvatelé činžáku včetně jejího otce jsou omráčeni trollím prachem a původci tohoto chaosu se přehrabují v jejím botníku. (Mimochodem, věděli jste, že trollové jsou tak vysazení na boty?) Vrhnou se na Veroniku a začnou jí vyhrožovat smrtí, pokud je nedovede za princem, který se schoval na chodbě. Veronice se je ale šikovně podaří uvěznit v rozbitém výtahu.

Zatímco se trollové marně snaží dostat z výtahu, dalšímu z pronásledovatelů se daří mnohem lépe. Vlk je neobyčejně vynalézavý a v každé situaci si ví rady. Neboť je nejen výřečný, ale na první pohled vypadá i jako normální, celkem pohledný mužský, nedá mu velkou práci přesvědčit Veroničinu kolegyni, okouzlenou jeho dvorným chováním, že je majitelem nalezeného psa a vytáhnout z ní adresu její přítelkyně.

Zde ale nenatrefí Veroniku, ale pouze jejího otce Tondu, pesimisticky naladěného muže středního věku a občas poněkud mdlého rozumu, který v domě nejen bydlí, ale i pracuje jako domovník a kromě problémů s potrubím a netekoucí vodou řeší také potíže s výtahem, v němž se nedobrovolně zaseknou trollové, co sledovali Vlka. Vlk Tondu chvíli zpracovává, aby zjistil kam se jeho dcera mohla ukrýt a ten mu nakonec s varováním, že se jedná o neuvěřitelnou semetriku, předá adresu své bývalé tchyně, Veroničiny babičky, výměnou za kouzelný bob dračího lejna, po jehož snězení se člověku vyplní šest přání.

Dostat se do babiččina bytu nepředstavuje pro Vlka žádnou nepřekonatelnou překážku. Vyzbrojen kyticí nádherných květin zazvoní u dveří a poté, co se babičce vlichotí do přízně poznámkami o jejím mladistvém vzhledu (mohla byste být její starší sestra, nanejvýš matka, ale babička - to určitě ne!), se jí představí jako Veroničin bohatý snoubenec. Jako důkaz s sebou má Veroničinu fotografii, kterou prve prozíravě uzmul v Tondově bytě a tak není divu, že ho snobská babička, která si pro vnučku vždy přála za muže nejlépe multimilionáře, hned pozve dál.

To se neukáže jako dobrý tah, protože je promptně svázána a posazena na pekáč, neboť Vlka už zase popadly jeho prazvláštní choutky a má v úmyslu si z ní udělat večeři. Roztržitě kolem ní křepčí a doplňuje suroviny na přípravu chutné krmě, přičemž vede sám se sebou dialog, zda ji má sníst nebo ne. Je očividné, že se v něm sváří dvě stránky jeho osobnosti - ta zvířecí, která má obrovskou chuť ´babičku k nakousnutí´ sežrat a lidská, která ho naopak napomíná aby to nedělal, umravnil se a přestal tu ubohou starou dámu děsit.

Zatímco se Vlk věnuje svému kuchařskému umění, hluk který přitom tropí probudí Veroniku, která odpočívala jen o místnost dál. Když Vlk zaslechne jak volá babičku, honem uteče do babiččiny ložnice a schová se pod peřinu. Jen co Veronika zamíří do kuchyně, zavolá ji k sobě, napodobujíc přitom babiččin hlas.

Veronika vejde za ním do babiččiny ložnice, skloní se k posteli a odhrne peřinu, zpod které na ni vykoukne Vlk a hupne na ni. Jen co jí však poprvé pohlédne tváří v tvář, je zasažen její oslňující krásou a během vteřiny se do ní slepě a naprosto definitivně zamiluje. Okamžitě odhodí sekáček na maso, který doteď držel v ruce a začne své vyvolené horoucně vyznávat lásku. Ta však nejeví pro jeho ryzí city přílišné pochopení. Jen co Vlk zahodí zbraň, jíž ji ohrožoval, vymaní se z jeho sevření a začne se shánět po něčem, co by mohla použít k sebeobraně. Zatímco Vlk plápolá jako pochodeň láskou ke své vyvolené a sype ze sebe jeden vodopád obdivných slov za druhým, popadne smeták a aniž by se zamilovaný nešťastník zmohl na výraznější obranu, je zmlácen násadou a nakonec vyhozen z okna prvního patra dolů na hromadu odpadků.

Veroničin otec Tonda mezitím už plně pochopil význam Vlkových posledních slov "První tři hodiny jsou nejhorší", neboť po pozření dračího bobu strávil s ukrutnými bolestmi břicha drahnou dobu na toaletě. Teď už nepochybuje o tom, že Vlkovi hloupě naletěl a ke všemu na něj vletí majitel domu, aby mu značně nevybíravými slovy sdělil, že má padáka, protože kvůli zdravotním potížím zanedbal své povinnosti a nespravil vodovodní potrubí. V náhlém návalu frustrace si Tonda nahlas přeje, aby mu majitel i celá jeho rodina políbili zadní část těla a byli navždy jeho otroky. V tu chvíli kouzelný bob zapracuje a splní Tonymu první přání - bývalý šéf jde na kolena, celý dychtivý vyplnit jeho požadavek až do posledního puntíku.

Přibližně ve stejnou dobu se psychoterapeutka, která bydlí ve stejné ulici jako Veroničina babička, vrací domů a v uličce před domem najde Vlka, který se omráčen pádem a láskou pořád ještě povaluje na hromadě s odpadky. Podle jeho zmatených výroků (po tom otřesu je Vlk pochopitelně tak trochu mimo) usoudí, že se jedná o pacienta, kterého jí ohlásil její kolega a vezme ho k sobě. Návštěvník je ze setkání s nádhernou Veronikou stále celý rozjařený a již krátká slovní rozcvička psychiatričku přesvědčí o tom, že má co dělat se silným psychotikem, jenž nutně potřebuje terapii. Vlk se jí svěřuje, že se právě zamiloval, ale není si jistý, zda chce svou vyvolenou líbat nebo sníst. Viní z toho hlavně svoje rodiče, kteří ho už odmala pořád nutili do jídla, což bez pochyby způsobilo tuhle jeho poruchu. I přes svoje rozporuplné pocity je ale Vlk skálopevně rozhodnut učinit vše proto, aby si získal Veroničinu přízeň a protože jeho předchozí násilnické vystoupení na ni příliš nezabralo, je odhodlán se změnit a stát se slušným člověkem. Když konečně odběhne, aby si v parku před domem za tímto účelem obstaral potřebnou literaturu, je psychoterapeutka radostí bez sebe, že se toho blázna konečně zbavila.

Tonda Levý zatím rozmařile plýtvá svými přáními. Přeje si, aby měl v ledničce nevyčerpatelnou zásobárnu piva a pokaždé když zavře a znovu otevře dvířka, počet lahváčů uvnitř se zdvojnásobí. Dalším jeho přáním je vysavač, který by vysával sám, a tak jeho původní stroj obživně a začne jezdit po místnosti, polykajíc vše, co mu přijde do cesty. V Tonyho bytě se už nahromadil slušný počet šéfových příbuzných, kteří doslova prahnou po tom, aby mu mohli políbit … víte co. Šéfovu protivnou starou matku Tony pošle spravit nefunkční výtah a hodlá si vyrazit s jeho hezkou blonďatou ženou, která mu jako dárek přinesla manželovy zlaté hodinky, do města. Proto je jeho čtvrtým přáním jeden milion dolarů a než se naděje, kdosi zazvoní na dveře, po jejichž otevření za nimi najde tašku napěchovanou penězi.

Tondova radost ale netrvá dlouho. Jeden z jeho ´otroků´ způsobil kalamitu v ledničce, ve které už je víc lahví piva, než se do ní lze vejít a hrozí exploze, vysavač se pustil do záclon a všichni ti patolízalové ho pomalu začínají spíš obtěžovat. Šéfova matka zprovoznila výtah, čímž osvobodila trolly a do toho se ještě objeví policie, pro niž je Tonda díky tašce s penězi rázem podezřelým číslo jedna z právě provedené bankovní loupeže. Šéfova rodinka jako svědkové jeho neviny neobstojí, neboť díky kouzlu vypadají jako by byli zfetovaní příslušníci náboženské sekty a on jejich guru a tak se Tonda za pár minut veze v policejním autě s želízky na rukou. Díky pátému přání, kterým je, aby mohl okamžitě z auta uprchnout, však vůz havaruje nedaleko parku, u nějž bydlí Veronika, která se sem právě vydala s Princem na procházku.

Ani Vlk není v tu chvíli daleko. S dlouhým seznamem knížek pojednávajících o vztazích k ženám a o tom, jak se vlastním úsilím změnit k lepšímu, který mu dala na rozloučenou psychoterapeutka, se potuluje po pouličním trhu poblíž Central Parku a vybírá vhodné čtivo. Jakmile zahlédne Tondu, kterak následován policisty prchá do blízkého lesíka, rozběhne se s hromádkou knih bez placení za ním.

Tony se mezitím srazil s Veronikou a společně se ukryli v křoví. Veronika se mu svěřuje s tím, jakého má zvláštního psa - prý to někdy vypadá skoro jakoby chtěl mluvit. Tony vysloví své šesté přání - chce, aby rozuměl všemu, co pes říká. To se také okamžitě vyplní a Tonda uslyší, jak ho princ Václav varuje před hrozícím nebezpečím. Radí mu, aby se vydal hledat vchod do zrcadla, který z této strany vypadá spíš jako kolo mihotajícího se vzduchu, a prošel jím do bezpečí. Vzhledem k tomu, že přes louku k nim běží nejen policisté, ale i Vlk a tři podivní vagabundi (trollové), není co řešit. Tondovi a Veronice se po krátkém hledání podaří průchod najít a ocitnou se ve sklepení Sněhurčiny pamětní věznice.

Zde je princ Václav zasvěcuje do posledních událostí a informuje je, že se nacházejí v jednom z devíti pohádkových království, v němž před dvěma sty lety vládla jeho proslulá babička Sněhurka. Když se na své procházce hradem ocitnou v kobce, v níž byla původně vězněna Zlá královna, je Veronika omráčena růžovým trollím prachem, kterým na ni zaútočily děti trollího krále, jež prošly opět za nimi skrze zrcadlo. Tondu a Prince trollové uvězní v královnině kobce a s Veronikou přes rameno se vydají na trollí hrad, zpovzdálí sledováni Vlkem, jemuž už je pronásledování prince Václava dočista ukradené. Teď má v hlavě jen jediné - osvobodit Veroniku a získat si její nehynoucí přízeň.

Po odchodu trollů se strážci ve Sněhurčině pamětní věznici probudí a najdou v kobce místo královny Tondu a psa. Protože Tonda už vypotřeboval všech šest přání, jeho další - totiž aby se s Veronikou přenesli hned zase domů - se už nevyplní. Namísto toho správce věznice kvůli poutům na jeho rukou usoudí, že má před sebou trestance a šoupne ho do cely k trpaslíkovi (ozbrojené přepadení) a skřetovi (vyřezávání). Princ to také nemá zrovna růžové: zdá se, že si na něj správce zasedl a hodlá ho na druhý den nechat utratit.

Na trollím hradě se Veronika probudí z omámení po zásahu trollím prachem s razítkem Hračka trollů otisknutým na břiše. Její únosci dostanou od svého otce vynadáno, že místo psa přinesli jen jakousi holku a nepomůže jim ani jejich těžko uvěřitelné tvrzení, že je to čarodějka. Veronika uvidí, že krále činí neviditelným jeho kouzelné boty a hned by je chtěla mít. Zatím to ale vypadá, že místo nádherných kouzelných bot na ni zbudou jen železné škrpály, které dal král Gruliš nažhavit do pece jako součást tradičního trollího mučení.

Tonda se mezitím seznamuje s novými spolubydlícími - vychytralým jednookým trpaslíkem Žaludem a mírně přihlouplým zeleným skřetem Hlíňákem - a dostane příležitost ochutnat i hnusnou vězeňskou stravu připravovanou z fazolových stonků. Při povinném mytí podlahy věznice se na chvíli setká s Princem, který mu přišoupne správcův klíč, aby si z něj udělal otisk do kostky mýdla. S tím se pak Tony po pár nepříjemných peripetiích dostane k vězeňskému zubaři, který mu má za úplatek - zlaté šéfovy hodinky - udělat kopii klíče. Při pokusu odemknout s ním dveře ho však přistihne správce a pořádně mu pobyt ve věznici osladí.

Zlá královna dorazila se psem-princem na svou zříceni… tedy hrad, kde se vítá se svými věrnými, vypráví falešnému princi příběh Sněhurčiny macechy a slavnostně oznámuje, že se jakožto její následovnice hodlá zmocnit vlády nad Čtvrtým královstvím a vyhubit celý Sněhurčin rod.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama